Logo_Web

Stugs­e­me­ster i Danmark

Forside December 2024
Vart går resan?

Vi känner till sommarlandet

Midsweden Mikael Svensson Toftan 9055

Falun

Vär­lds­ar­vet Falun är mer än bara själva gruvan - det omfattar också hela det omgivande land­s­ka­pet, staden med sina hi­sto­riska rödmålade hus och de lantliga gr­u­v­re­gio­ner­na. I den nedlagda kop­p­ar­gr­u­van, som sedan 2001 finns med på UNESCO:s vär­lds­arvs­lis­ta, kan besökarna ta sig ner i gruvan och upptäcka ur­sprun­get till den vär­lds­beröm­da faluröda färgen. Dalarnas museum med sin samling av målningar, folkdräk­ter och da­la­hästar är ett populärt turistmål, liksom konst­nären Carl Larssons gård i Sundborn. Sjön Runn mellan Falun och Borlänge erbjuder många möj­lighe­ter till fri­tidsak­ti­vi­te­ter och är en utmärkt sjö för att lära sig segla, paddla kajak, båt eller simma. Vintertid pre­pa­re­ras längd- och skrids­kospår för långlopp och varje år ar­ran­ge­ras in­ter­na­tio­nel­la skrids­ko­täv­lin­gar på sjöns is.
Nordjylland_Jammerbugten_Gjøl

Gjøl

Gjøl är en charmig liten by vid Lim­fjor­den med en maritim historia och vacker natur. Särskilt na­turälska­re up­pskat­tar detta område på grund av det vackra kust­land­s­ka­pet och de fina van­drings­le­der­na. I Gjøl hittar du flera vackra stigar med ut­sikt­s­punk­ter mot fjorden, och du kan också observera det fa­sci­ne­ran­de få­gel­li­vet i dessa trakter. Gjøl Hamn är en mysig mötes­plats för byns lo­ka­lin­vå­na­re och se­mester­fira­re. Här kan du träffa de lokala fiskarna som dagligen kommer in med nyfångad fisk. Särskilt på sommaren är det liv och aktivitet vid hamnen.
Se alla områden

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev och få inspiration, erbjudanden och nyheter från Feriepartner.

Trygg stu­gut­hyr­ning

Tryg sommerhusudlejning
Fe­ri­e­part­ner Danmark förmedlar privata stugor direkt mellan privata ägare och se­mester­fira­re. Du är ga­ran­te­rad hög kvalitet, god service och at­trak­ti­va priser.

Fe­ri­e­part­ner är or­ga­ni­se­rat lokalt, vilket innebär att du som stugägare får en bättre er­sät­t­ning och som se­mester­fira­re kan hyra en stuga till ett lägre pris än hos andra ut­hyr­nings­byrå­er.

Privat uthyrning genom Fe­ri­e­part­ner är därför en fördel för både se­mester­fira­re och stugägare.
Om Feriepartner

Stugs­e­me­ster till extra bra priser

Erbjudanden