Logo_Web

Stugs­e­me­ster i Danmark

Forside December 2024
Vart går resan?

Vi känner till sommarlandet

Hemmet

Hemmet

Oavsett om du är ute efter en av­kop­plan­de och lat semester eller älskar liv och rörelse, är Hemmet en underbar oas för en stugs­e­me­ster. Du kan fylla dina dagar med det du tycker mest om och det finns gott om fan­ta­stiska na­turup­ple­vel­ser, kul­tu­rel­la at­trak­tio­ner och lokala ma­tup­ple­vel­ser att ge sig ut på. De vackra om­giv­nin­gar­na runt Ring­kø­bing Fjord är perfekta för cykling och vandring, men du kan också släppa loss på vattnet där du kan surfa och segla. Slutligen kan du packa din pi­ck­ni­ck­korg och hitta den perfekta platsen i sand­dy­ner­na för en mysig stund medan solens sista strålar dekorerar himlen i or­an­gerö­da färger.
Nordjylland_Thy_Klitmøller

Klit­møl­ler

Klit­møl­ler är populärt känt som ”Cold Hawaii”. Området vid Nordsjön är känt för sina brusande vågor och gynnsamma vind­för­hå­l­lan­den. Surfare från hela världen kommer hit för att prova på att surfa på havets backar. ... och na­tur­ligt­vis finns det också gott om plats för solbad och av­kop­pling på de breda strän­der­na i Klit­møl­ler till ljudet av vågskvalp, skratt och tjut. Områdets stadskär­na andas se­mester­stäm­ning. Här finns små kaféer och lokala butiker där du kan köpa allt från lokalt hantverk till sur­fingut­rust­ning. Klit­møl­ler är en del av Na­tio­nal­park Thy. Därför har du den vilda och hisnande naturen precis utanför din stugdörr. Hyr en stuga i Klit­møl­ler, känt som ”Cold Hawaii” på grund av Nordsjöns vilda vågor och gynnsamma vind­för­hå­l­lan­den. Klit­møl­ler är en del av Na­tio­nal­park Thy och erbjuder vild natur.
Fyn & øer_Sydfyn_Tåsinge

Tåsinge

Tåsinge ligger i den sydfynska skär­går­den och är förbunden med Fyn via Svend­borgs­unds­bron. På Tåsinge kan du njuta av den vackra sydfynska naturen, utsikten över havet och lummiga skogs­om­rå­den med leder där du kan upptäcka områdets djur- och växtliv. På södra delen av Tåsinge ligger stug­om­rå­det Stenodden. Här tycks tiden stå stilla och tystnaden bryts endast av klo­ck­gro­dor­nas kväkande vid ho­ri­son­ten. I närheten av Stenodden finns en mycket barn­vän­lig strand med grunt och lugnt vatten. Här finns gott om plats för att plaska, koppla av och paddla kanot och kajak hela dagen lång.
Se alla områden

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev och få inspiration, erbjudanden och nyheter från Feriepartner.

Trygg stu­gut­hyr­ning

Tryg sommerhusudlejning
Fe­ri­e­part­ner Danmark förmedlar privata stugor direkt mellan privata ägare och se­mester­fira­re. Du är ga­ran­te­rad hög kvalitet, god service och at­trak­ti­va priser.

Fe­ri­e­part­ner är or­ga­ni­se­rat lokalt, vilket innebär att du som stugägare får en bättre er­sät­t­ning och som se­mester­fira­re kan hyra en stuga till ett lägre pris än hos andra ut­hyr­nings­byrå­er.

Privat uthyrning genom Fe­ri­e­part­ner är därför en fördel för både se­mester­fira­re och stugägare.
Om Feriepartner