Logo_Web

Stugs­e­me­ster i Danmark

Forside December 2024
Vart går resan?

Vi känner till sommarlandet

Nordjylland_Thy_Agger

Agger

Agger är ett se­mester­pa­ra­dis för dem som älskar natur och aktiva semestrar. I området finns det gott om möj­lighe­ter att vandra, cykla eller titta på fåglar. Och du kan särskilt njuta av få­gel­li­vet från näset Agger Tange. Agger Tange är också något för dig som letar efter fart på havet. Näset är ett populärt tillhåll för både vindsur­fa­re och ki­te­sur­fa­re. Sist men inte minst får du inte missa en tur - eller två - till Agger stad, där du hittar flera lokala mat­stäl­len som serverar färska och goda fiskrät­ter.
Gniben og Havnebyen ved Sjællands Odde

Sjællands Odde

På Sjællands Odde hittar du unik natur och en autentisk hamnmiljö. Ta en tur till Oddens hamn och känn doften av nyrökt fisk från det ikoniska rökeriet, designat av Arne Jacobsen, samtidigt som du njuter av synen av kutter och färsk fisk. Eko­lo­giska gårds­bu­ti­ker erbjuder lokala de­li­ka­tes­ser, medan Ørnberg Vin skapar pris­belön­ta vita viner. Ta en promenad på piren där du kan känna havs­dim­man och se seglare, eller ta en cykeltur ut till Gniben för att uppleva orörd natur och mi­litär­hi­sto­ria. Glöm inte att besöka Brøns Odde, ett skep­psvrak från 1948, som ligger ca 80 meter från kusten.
Steg Im Herbst 94323806 Adobe

Älmhult

Den lilla staden Älmhult är huvudort i kommunen med samma namn i Kro­no­bergs län. Tack vare IKEA och Carl von Linné är Älmhult känt över hela världen. Omgiven av skogar och pit­to­re­ska sjöar erbjuder regionen också ett brett utbud av fri­tidsak­ti­vi­te­ter som vandring, cykling och fiske. Smålands fjärde största sjö, Möckeln, re­kom­men­de­ras för ka­not­tu­rer. IKEA-museet i Älmhult, där Ingvar Kamprad öppnade sitt första mö­belvaruhus 1958, öppnade 2016 och är väl värt ett besök. Lite norr om Älmhult, i den lilla byn Råshult, växte den berömde na­tur­forska­ren Carl von Linné upp. Här finns ett litet lo­kal­hi­sto­riskt museum att besöka, och det finns också några vackra van­drings­le­der att upptäcka.
Fyn & øer_Sydfyn_Tåsinge

Tåsinge

Tåsinge ligger i den sydfynska skär­går­den och är förbunden med Fyn via Svend­borgs­unds­bron. På Tåsinge kan du njuta av den vackra sydfynska naturen, utsikten över havet och lummiga skogs­om­rå­den med leder där du kan upptäcka områdets djur- och växtliv. På södra delen av Tåsinge ligger stug­om­rå­det Stenodden. Här tycks tiden stå stilla och tystnaden bryts endast av klo­ck­gro­dor­nas kväkande vid ho­ri­son­ten. I närheten av Stenodden finns en mycket barn­vän­lig strand med grunt och lugnt vatten. Här finns gott om plats för att plaska, koppla av och paddla kanot och kajak hela dagen lång.
Se alla områden

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev och få inspiration, erbjudanden och nyheter från Feriepartner.

Trygg stu­gut­hyr­ning

Tryg sommerhusudlejning
Fe­ri­e­part­ner Danmark förmedlar privata stugor direkt mellan privata ägare och se­mester­fira­re. Du är ga­ran­te­rad hög kvalitet, god service och at­trak­ti­va priser.

Fe­ri­e­part­ner är or­ga­ni­se­rat lokalt, vilket innebär att du som stugägare får en bättre er­sät­t­ning och som se­mester­fira­re kan hyra en stuga till ett lägre pris än hos andra ut­hyr­nings­byrå­er.

Privat uthyrning genom Fe­ri­e­part­ner är därför en fördel för både se­mester­fira­re och stugägare.
Om Feriepartner

Stugs­e­me­ster till extra bra priser

Erbjudanden