Logo_Web

Stugs­e­me­ster i Danmark

Forside December 2024
Vart går resan?

Vi känner till sommarlandet

Nordjylland_Blokhus_Saltum

Saltum

Saltum är populärt känt som ”Jam­mer­bug­tens Alper”, och det med all rätt! Med sina öppna vidder och grönskan­de kullar sticker Saltum ut från resten av se­mester­land­s­ka­pet. Om du har tur kan du till och med se boskap som betar på kullarna - som hämtat ur en gammal fin film. Saltum stad är särskilt populär för sin långa tradition inom handgjort textil- och ke­ra­mi­k­hant­verk. Så tveka inte att stanna till hos stadens lokala hant­ver­ka­re för att hitta en unik och min­nesvärd souvenir att ta med hem.
Fyn & øer_Nordøstfyn_Fyns Hoved

Fyns Hoved

På stugs­e­me­ster vid Fyns Hoved har du nära till Fyns stor­slag­na natur. Området är en magnet för na­tu­ren­tu­si­a­ster som vill utforska den speciella flora och fauna som breder ut sig här på Hin­ds­holms nord­liga­ste spets. Från toppen av Fyns Hoved kan du uppleva ett fa­sci­ne­ran­de och kon­tra­strikt landskap; här kan du njuta av utsikten över lugna saltängar, böljande kullar och dammar, medan havet och dess vilda vågor slår mot klipporna. På grund av områdets fa­sci­ne­ran­de och naturrika om­giv­nin­gar kan du hitta sällsynta fjärils­ar­ter, spe­ci­a­li­se­ra­de växter och olika rovfåglar och sjöfåglar i området.
Nordjylland_Thy_Klitmøller

Klit­møl­ler

Klit­møl­ler är populärt känt som ”Cold Hawaii”. Området vid Nordsjön är känt för sina brusande vågor och gynnsamma vind­för­hå­l­lan­den. Surfare från hela världen kommer hit för att prova på att surfa på havets backar. ... och na­tur­ligt­vis finns det också gott om plats för solbad och av­kop­pling på de breda strän­der­na i Klit­møl­ler till ljudet av vågskvalp, skratt och tjut. Områdets stadskär­na andas se­mester­stäm­ning. Här finns små kaféer och lokala butiker där du kan köpa allt från lokalt hantverk till sur­fingut­rust­ning. Klit­møl­ler är en del av Na­tio­nal­park Thy. Därför har du den vilda och hisnande naturen precis utanför din stugdörr. Hyr en stuga i Klit­møl­ler, känt som ”Cold Hawaii” på grund av Nordsjöns vilda vågor och gynnsamma vind­för­hå­l­lan­den. Klit­møl­ler är en del av Na­tio­nal­park Thy och erbjuder vild natur.
Lolland-Falster_Marielyst

Marielyst

I Marielyst kan du få din dröm­se­me­ster med massor av natur, kultur, ak­ti­vi­te­ter och strandliv. Här finns också en mysig lands­by­mil­jö med en mängd butiker, caféer, re­stau­ran­ger, barer och mycket mer. Den 20 kilometer långa kritvita sand­stran­den är ett av områdets land­mär­ken och är inget annat än fan­ta­stisk. Här kan man lätt til­l­brin­ga timmar och för den även­tyrs­lyst­ne finns det gott om möj­lighe­ter att prova på olika vat­tens­por­ter. Området är också perfekt att utforska från land, till exempel till fots eller på cykel, och från de två vat­ten­tor­nen kan du uppleva en fan­ta­stisk utsikt över land­s­ka­pet.
Se alla områden

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev och få inspiration, erbjudanden och nyheter från Feriepartner.

Trygg stu­gut­hyr­ning

Tryg sommerhusudlejning
Fe­ri­e­part­ner Danmark förmedlar privata stugor direkt mellan privata ägare och se­mester­fira­re. Du är ga­ran­te­rad hög kvalitet, god service och at­trak­ti­va priser.

Fe­ri­e­part­ner är or­ga­ni­se­rat lokalt, vilket innebär att du som stugägare får en bättre er­sät­t­ning och som se­mester­fira­re kan hyra en stuga till ett lägre pris än hos andra ut­hyr­nings­byrå­er.

Privat uthyrning genom Fe­ri­e­part­ner är därför en fördel för både se­mester­fira­re och stugägare.
Om Feriepartner

Stugs­e­me­ster till extra bra priser

Erbjudanden