Logo_Web

Stuga Torphuset - Mycket idyllisk och fri­stå­en­de stuga

Hus-ID: KAL149
Århult 1 :23, Högsby
4 gäster
2 sovrum
1 badrum
Husdjur inte tillåtna

Läge för huset Torphuset
Se­mester­hu­set ligger i fri­tids­hu­s­området Kiatorp, cirka 65 km nordväst om Kalmar. Kiatorp omfattar cirka tjugo fri­tids­hus som främst används av sina oftast svenska ägare under sommartid, ofta bara på helgerna. Området ligger direkt vid sjön Kiasjön med mycket fina badvikar, goda fiskemöjligheter och en fin badbrygga. Stormark­na­der, banker med ban­ko­ma­ter samt po­st­ser­vi­ce finns i orterna Högsby och Åseda, som båda ligger cirka 24 km bort. I Fagerhult finns dessutom en mindre livs­me­dels­bu­tik.
Bra utflyktsmöjligheter finns till det närliggande Glasriket och till nöjesparken "Astrid Lindgrens Värld" i Vimmerby, cirka 80 km bort, där man under sommarmånaderna kan uppleva "Pippi Långstrump" live.

Ut­rust­ning
Mycket idylliskt och något avskilt ligger huset Torphuset på en liten kulle med en stor terrass som knappt är in­syns­skyd­dad, vänd mot sydost och delvis taktäckt. Här finns också ingången till detta cirka 65 m² stora se­mester­hus, som har två sovrum med två sängar i varje. Resesäng för barn och barnstol finns på förfrågan. Huset har dessutom ett mysigt vardags- och matrum med träpanel, öppen spis, sittgrupp och matplats samt SAT-TV. Härifrån når du den bakre, helt taktäcka terrassen som ligger grönskande och är utrustad med en utomhusöppen spis. Köket, som är in­te­gre­rat i var­dags­rum­met, är utrustat med elspis med ugn samt kylskåp med frysfack. Ett duschrum med WC finns också.
Huset har rinnande kallt och varmt vatten från egen djupbrunn och kan värmas upp både elek­triskt och med ved. Grill och trädgårdsmöbler finns också till gästernas förfogande. Från augusti 2024 kan bastun i fri­tids­hu­s­området användas av gäster efter öve­renskom­mel­se och mot betalning på plats.

Särskilda up­plys­nin­gar
An- och avresa kan ske alla vec­k­o­da­gar, minsta bok­nings­tid är en vecka. En depo­si­tion tas ut och åter­be­ta­las efter avresa minus el­kost­na­der. Ved till kaminen kan köpas på plats av uthyrarna för 5 EUR per vedkorg. Rökning i huset och husdjur är inte tillåtna. Fiskekort krävs för fiske. Sänglinne och handdukar ska tas med av gästerna. Slutstädning ingår i hyran. En gemensam bastu direkt vid sjön med badbrygga kan användas kost­nads­fritt. På plats kan man boka tvåtim­mar­s­pass för privat användning.
Observera: El­kost­na­der kan variera och debiteras enligt aktuella dags­pri­ser.

Andra faciliteter

4 vuxna
65 m² boyta
Byggt i 1980
900 m² tomtyta
Renovert i 2023
Bastu
Utsikt över landskap
Elvärme

facility.rooms

Badrum
Kök
Sovrum : 2
Var­dags­rum

Avstånd

80 m till stranden
2,0 km till shopping
80 m till sjö

Regler

Husdjur inte tillåtna
Laddning av elbil är inte tillåtet
Rökning förbjuden

Inkluderat i priset

  • Av­be­stäl­l­nings­försäkring

  • Rengöring in­klu­de­rad

Destination

Loading...

Feriepartner Sverige / Kröger+Rehn GmbH

Ferienpartner Sverige

Feriepartner Sverige / Kröger+Rehn GmbH